Na ringu. Leksykon śląskiego boksu

28,00 zł
0

W dziewięćdziesięcioletniej historii śląskiego boksu miało miejsce wiele ciekawych i istotnych wydarzeń. Były wydarzenia sympatyczne i trochę mniej radosne. Jak to zwykle w sporcie bywa. Henryk Marzec, dziennikarz i autor książek poświęconych sportowi zawodowemu, przypomina historię śląskiego boksu – ludzi i wydarzenia, które miały wpływ na rozwój tej dyscypliny.

Przedstawiciele śląskiego boksu w ciągu minionych 90 lat uczestniczyli we wszystkich najważniejszych imprezach. W turniejach olimpijskich walczyło 30 zawodników, którzy pięściarstwa uczyli się w śląskich klubach. Dorobek to 8 medali (1 zloty, 1 srebrny, 6 brązowych). W mistrzostwach świata wzięło udział 27 zawodników. Dorobek 4 medale (1 zloty, 1 srebrny, 2 brązowe). W turniejach o mistrzostwo Europy walczyło 44 zawodników. Dorobek 20 medali (9 złotych, 2 srebrne, 9 brązowych). W mistrzostwach świata juniorów uczestniczyło 8 bokserów; wywalczyli 1 medal, brązowy. Natomiast w mistrzostwach Europy juniorów walczyło 7 zawodników i medale zdobyli wszyscy (1 srebrny, 6 brązowych).

W mistrzostwach Polski seniorów niemal zawsze stawali na podium. W 84 turniejach o krajowy prymat zdobyli w sumie 529 medali (154 złotych, 142 srebrnych, 233 brązowych). Drużynowymi mistrzami Polski były zespoły BBTS Bielsko-Biała, GKS Jastrzębie, Victorii Jaworzno, Concordii Knurów, Walki Makoszowy, Energetyka Jaworzno. W kategoriach młodzieżowych dorobek jest ciut większy.

Kobiety też mogą poszczycić się pięknym dorobkiem. W 13 turniejach o mistrzostwo Polski zdobyły 45 medali (12 złotych, 16 srebrnych, 17 brązowych). W mistrzowskich turniejach międzynarodowych we wszystkich kategoriach wiekowych wywalczyły 14 medali, w tym 1 srebrny mistrzostw świata seniorek.