Podczas Poznańskich Targów Książki ogłoszono laureatów nagrody Pegazik 2022 w kategorii Przyjaciel Książki dla Dzieci i Młodzieży oraz Twórca Książki dla Dzieci i Młodzieży. Nagroda w kategorii Twórca Książki dla Dzieci i Młodzieży została przyznana Annie Onichimowskiej – pisarce i poetce.

Uzasadnienie:

Nagroda za całokształt dorobku i stałą aktywność twórczą, prowadzoną w znakomity sposób od ponad 40 lat, a w szczególności za odwagę podejmowania trudnych problemów i liryczny humor pojawiający się w opowieściach Autorki o kwestiach nieoczywistych i skłaniających do refleksji, a także za pamięć o dziecięcych czytelnikach w różnym wieku.

 

Nagroda w kategorii Przyjaciel Książki dla Dzieci i Młodzieży została przyznana: Redakcji Kwartalnika „Guliwer”

Uzasadnienie:

Nagroda za ponad 30-letnie wnikliwe przyglądanie się wszelkim zjawiskom związanym z książkami dla dzieci i rynkiem tych książek. Za pracę badawczą, recenzencką, analityczną i informacyjną. Za konsekwentne tworzenie i wydawanie – wbrew trudnościom i kryzysom – periodyku, który jest nieocenionym źródłem wiedzy dla naukowców, nauczycieli, bibliotekarzy, wydawców, księgarzy oraz rodziców młodych czytelników.
 

https://wirtualnywydawca.pl/2022/03/pegazik-2022-przyznany/